CamLocker KSL71LPMB 71in King Slimline Low Profile Crossover Truck Tool Box - Matte Black
KSL71LPMB
Please Call for Availability
Availability: To ensure proper fitment, a consultation is required. Please call 1-866-787-9383.
Shipping: Free Shipping on any In-Store Pickup. Choose your nearest dealer location at checkout!
Description
If you're looking for the most secure way to store your gear, without sacrificing as much space as our standard boxes, look no further than the CamLocker King Slimline. It's 6" slimmer, but 5" deeper than our standard boxes! Unlike most tool boxes on the market that use a low-grade metal paddle locks, the CamLocker system uses revolving cams that hook through welded catches to secure the box in the closed position. Breaking in without a key would actually require the lid to be broken or the use of power tools! CamLocker tool boxes are constructed from polished Aluminum for strength and rigidity, so when you leave your truck you can feel confident that your tools, firearms, or gear will still be there when you get back.
CamLocker EXCLUSIVE FEATURES:
• 6" slimmer than our standard boxes
• 5" deeper than our standard boxes